نقش تقلید در زندگی انسان‏

نقش تقلید در زندگی انسان
رقعی، شومیز، 192 صفحه، چاپ اول 1382، چاپ هشتم 1395.
 

این کتاب حاصل سخنرانی‌های حضرت استاد در آخرین دهه ماه مبارک رمضان سال 1381 در دفتر مقام معظم رهبری است که در آنها به تبیین جایگاه و ضرورت تقلید و نیز ذکر قلمروهای آن با توجه به مغالطات و شبهات مطرح در باره این موضوع پرداخته‌اند. این اثر توسط حجت‌الاسلام والمسلمین کریم سبحانی در 9 جلسه تدوین و نگارش شده و به کوشش انتشارات مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) چاپ و منتشر گردیده است.
در جلسه اول کتاب با عنوان جستاری در مقام‌ها و وظایف پیامبر و امامان معصوم، به مقام تفسیر قرآن و بیان احکام و معارف، مقام ولایت و حاکمیت، مقام قضاوت و داوری و مقام تزکیه و تربیت اشاره شده است.
جلسه دوم پس از بیان حقیقت تقلید و جایگاه و ضرورت آن، به ذکر دیدگاه قرآن در این زمینه پرداخته و به ضرورت اجتهاد و تقلید در حوزه دین اشاره می‌کند.
بازخوانی انگیزه‌های تقلید و تبعیت از دیگران عنوان جلسه سوم می‌باشد که در آن به بایسته‌های تقلید، تقلید صحیح، گونه‌هایی از تقلید ناصحیح و انگیزه‌های چنین تقلیدهایی پرداخته شده است.
امکان و ضرورت تأسی و تبعیت از معصوم عنوان جلسه بعدی است که در آن پس از بیان چگونگی تبعیت از معصومان در عصر غیبت، ساحت‌های مختلف تقلید مورد بررسی قرار گرفته است.
جلسه پنجم این کتاب به برخی از شیوه‌های تشکیک در دین اختصاص یافته و در جلسه ششم به بررسی حوزه‌های تبعیت از عقل و وحی، نقش عقل در تقلید، تسلیم عقل در برابر وحی، ملاک پیروی از معصومین، و سیره عقلا در تقلید از فقها پرداخته شده است.
نگرش اسلام و لیبرالیسم به سنت‌ها، باورها و ارزش‌ها عنوان جلسه بعدی است که در آن پس از تفکیک موارد تقلید، چند شبهه در زمینه تقلید مورد بررسی قرار گرفته است. پاسخ به این شبهات در فصل هشتم با عنوان نقد و بررسی نظریه عدم ثبات قوانین و احکام ادامه یافته است.
در جلسه پایانی با عنوان مقابله جبهه نفاق و کفر با جبهه حق، برخی موضوعات پیرامونی از قبیل ملاک پیروی از خدا و برگزیدگان او، راهبری منحرفان توسط شیطان و ضرورت پایداری در برابر جبهه کفر  بررسی شده است.
کتاب مزبور توسط آقای سید ضرغام حیدر نقوی به زبان اردو و به همت مؤسسه در راه حق به زبان ترکی آذری ترجمه شده است.

 

پیوندهای مرتبط >>> صوت: نقش تقلید در زندگی انسان (درس اخلاق دهه آخر ماه مبارك رمضان سال 1381)