صوت و فیلم

صوت:

فهرست مطالب

جلسه چهل و چهارم؛ راهکارهای ایجاد وحدت مذاهب اسلامی

تاریخ: 
چهارشنبه, 4 اسفند, 1389

بسم‌ الله‌ الرّحمن‌ الرّحیم

آن چه پیش‌رو دارید گزیده­ای از سخنان حضرت آیت ‌الله مصباح ‌یزدی ( دامت ‌بركاته ) در دفتر مقام معظم رهبری است كه در تاریـخ 1389/12/04 ایراد فرموده‌اند. باشد تا این رهنمودها بر بصیرت ما بیافزاید و چراغ فروزان راه هدایت و سعادت ما قرار گیرد.

راهکارهای ایجاد وحدت مذاهب اسلامی

حد نصاب وحدت

هفته وحدت فرصتی است برای این‌که همه طوایف مسلمین ارتباط بیشتری با همدیگر پیدا کنند و در مقابل دشمنانشان با هم اتحاد و اتفاق بیشتری داشته باشند. خدا را بر این نعمت شکر می‌کنیم که به برکت جمهوری اسلامی چنین شرایطی فراهم شد و بسیاری از دشمنی‌ها که ناشی از تعصبات کور است از میان برادران مسلمان برداشته شد یا بسیار تخفیف پیدا کرد. با این‌که بیش از سی‌سال است این مسأله مطرح شده و هر سال مراسمی به این مناسبت برگزار می‌شود اما هنوز راجع به مفهوم وحدت اسلامی کم­وبیش ابهام‌هایی وجود دارد. برخی افراد گمان می‌کنند منظور از وحدت این است که مذاهب کلامی و مذاهب فقهی همه طوایف مسلمان یکی شوند و در عمل از یک فتوا تقلید کنند. چنین انتظاری خیلی دور از واقعیت است. سوابق ذهنی انسان در فهم او و بعد هم در رفتار او تأثیر دارد. پس منظور از وحدت این نیست که اعتقادات، اعمال، رفتار و فتاوایِ همه، یکی شود؛ بلکه وحدت و اتحاد مفهومی تشکیکی و دارای مراتب است. یک مرتبه‌ای از این وحدت برای همه لازم است و قطعا باید رعایت شود وگرنه به ضرر اسلام تمام خواهد شد و فقط دشمنان اسلام نفع خواهند برد و آن اختلافاتی است که باعث می‌شود مسلمانان رودرروی هم قرار گیرند، به همدیگر بدگویی کنند و بینشان دشمنی ایجاد شود. همه مسلمانان باید برای رسیدن به وحدتی که مانع از این قبیل اختلافات شود تلاش کنند به طوری­که عملا به همدیگر احترام بگذارند و برای هر مسلمانی مرزی قائل باشند که در حوزه کار خود، عقاید خودش را داشته باشد و به فقه خودش عمل کند. شبیه اختلافاتی که در میان شیعیان در عمل به فتاوای مراجعشان وجود دارد. آیا وقتی ما می‌گوییم: شیعیان باید وحدت داشته باشند، معنایش این است که همه باید مقلد یک مرجع شوند؟! شبیه به این راه­کار باید در بین مسلمانان اجرا شود. در بین مسلمانان بیشتر، اختلافاتِ فقهی معروف است. چهار مذهب فقهی معروف اهل‌سنت عبارت­اند از شافعی، مالکی، حنفی و حنبلی که تابع چهار نفر از علمای بزرگشان هستند و به اسم آن­ها معروف­اند. گویا هر کدام از این­ها مقلد یک مرجعی هستند و به فتوای او عمل می­کنند. در این صورت می­توانیم بگوییم: شما اعمال­تان را طبق فتوای مرجع خودتان انجام دهید، ما هم اعمالمان را طبق فتوای مرجع خودمان انجام می­دهیم. وحدت در این مقام اقتضا می‌کند که رفتار ما با سایر مسلمانان طوری باشد که همدیگر را به رسمیت بشناسیم و اختلاف در بعضی اعتقادات کلامی یا در بعضی از فتاوای فقهی باعث نشود که همدیگر را تکفیر کنیم. در مقابل این طرز فکر، فکر نادری هست که به «تکفیری» معروف است. معتقدان به این رویکرد می‌گویند: «فقط ما مسلمان واقعی هستیم و بقیه همه کافرند و خونشان حلال است و می­توان به ناموسشان تجاوز کرد!» اگر این دسته که طایفه بسیار اندکی هستند را کنار بگذاریم سایر مسلمانان چنین اعتقادی ندارند. بلکه سال‌ها در کنار هم زندگی کرده و با هم دوست و برادر بوده­اند.

بحث­های صمیمی و منطقی، راهی به سوی کاهش اختلاف

ما نباید به این حد نصاب قانع باشیم؛ بلکه باید سعی کنیم تا جایی که امکان دارد اختلافاتمان را کمتر کنیم. باید کسانی که صلاحیت بحث دارند در مجالس دوستانه‌، منصفانه و به دور از تعصب بنشینند گفت‌وگو کنند شاید در بسیاری از مسائل اعتقادی و فقهی هم اختلافات برداشته شود. ما گفتیم: همه اختلافات را نمی‌توان برداشت، اما نگفتیم که هیچ اختلافی را نمی­توان حل کرد.
مرحوم آیت‌الله‌العظمی‌بهجت رضوان‌الله‌علیه می­فرمودند: «در بحث با سایر مسلمانان ابتدا مسائلی را مطرح نکنید که پذیرفتنش برای آن­ها خیلی سخت باشد. این‌گونه بحث‌ها به جایی نمی‌رسد؛ بلکه بحث را با این سخن شروع کنید که: شما چهار طایفه هستید و همگی یکدیگر را مسلمان می‌دانید. هیچ اشکالی هم ندارد. همه شما از چهار نفر از بزرگانی که تقریبا در یک عصر زندگی می‌کرده­اند تقلید می­کنید. اما همه این­ها یا مستقیما یا با واسطه از امام جعفر صادق علیه­السلام استفاده کرده­اند. خود شما نقل کرده­اید که جناب ابوحنیفه گفته است: «لولا السنتان لهلک نعمان؛ اگر آن دو سالی که در نزد امام صادق شاگردی کردم نبود هلاک شده بودم.» همچنین نقل شده که گفته است «ما رأیت افقه من جعفربن‌محمد.» حال ما از کسی تقلید می‌کنیم که بزرگان شما یا مستقیما یا با واسطه، شاگرد او بوده­اند. آیا اگر تقلید از شاگرد جایز باشد، تقلید از استاد که به شهادت خود شاگرد، فقیه‌ترین مردم در زمان خودش بوده است جایز نیست؟ این مطلبی است که هیچ آدم منصفی نمی‌تواند آن را نفی کند.» آیت­الله بهجت مرحوم شیخ محمود شلتوت را مثال می­زدند و می­فرمودند: « مرحوم شیخ محمود شلتوت مرتبه‌ای از تشیع را دارد. ایشان فتوا داد ‌که تقلید از امام جعفر صادق صحیح است و بعضی از احکام قانونی زمان ایشان طبق فتوای امام صادق تصویب شد. وقتی آن­ها احساس کنند که اختلاف ما با آن­ها در مرجعیت‌ است باعث می‌شود که ارتباطمان نزدیک‌تر شود و با هم بیشتر تماس داشته باشیم. در این صورت آن­ها کتاب‌های ما را هم می­خوانند و بسیاری از اختلافات حل می‌شود. این بهترین راه برای ایجاد وحدت بین مسلمانان است». البته هم در بین شیعیان و هم در بین اهل تسنن افراد نادرست و مریض وجود دارند، اما وجود آن­ها نباید باعث شود که شیعه و سنی رویاروی هم قرار گیرند و خدایی ناکرده کار برسد به جایی که دشمنان با فتنه‌انگیزی بین آن­ها جنگ داخلی راه بیاندازند؛ فتنه­ای که متأسفانه گاه نمونه‌اش را در کشور پاکستان ملاحظه می‌فرمایید. رعایت این حد از وحدت واجب است، به خصوص با فرمایش مقام معظم رهبری که به حرمت بدگویی از مقدسات سایر طوایف فتوای صریح دادند و آن را تحریم کردند. راه این‌که به وحدت حقیقی نزدیک شویم، یعنی اعتقادات و فتاوایمان بیشتر به هم نزدیک شود، این‌ است که در فضایی سالم به بحث، مطالعه و تحقیق بپردازیم. این راه­کار شبیه آن چیزی است که در حوزه­های علمیه شیعه اتفاق می­افتد. برخی از مراجع شیعه در دوران تحصیل، هم­مباحثه و شاگرد یک استاد بوده­اند، اما برخی فتاوایشان با هم فرق می­کند. ایشان به آنچه که بین خود و خدای خود حجت است عمل می­کنند. تلاش برای نزدیکی افکار، نه تنها با وحدت منافات ندارد، بلکه مکمل آن است.
از زمان مرحوم آیت‌الله‌العظمی‌بروجردی رضوان‌الله‌علیه نهادی به نام دارالتقریب ایجاد شد و مرحوم آقا شیخ‌محمدتقی قمی از طرف مرحوم آیت‌الله‌بروجردی به مصر رفتند و در آن‌جا ساکن شدند. ایشان باچند نفر از علمای الازهر از مذاهب مختلف جلساتی داشتند و مجله‌ای به نام رسال‌‌التقریب منتشر می‌کردند که در آن مقالاتی از مذاهب مختلف چاپ می­شد و هر کس نظر خود را در مسائل اختلافی بیان می­کرد. بعد از مدتی که روابط مصر و ایران در زمان شاه تیره شد این دارالتقریب تعطیل شد. از ثمرات آن دارالتقریب این بود که بعضی از کتاب‌های شیعه از جمله تفسیر مجمع‌البیان و کتاب المختصر النافع فی الفقه الامامی در مصر چاپ شد و کتاب المختصر النافع به عنوان متنی فقهی در دانشکده­های حقوق و فقه‌ استفاده شد. روابط بین مذاهب اسلامی در این حد از سلامت پیش می‌رفت، اما دشمنان نگذاشتند. بعد از انقلاب اسلامی ایران مجمعی به نام مجمع‌التقریب بین المذاهب الاسلامی تأسیس شد. تقریب یعنی نزدیک کردن. معنای این عمل این نیست که اصلا اختلافات به کلی برداشته شود؛ چراکه چنین چیزی اصلا عملی نیست؛ اما می‌توانیم به هم نزدیک شویم و اختلافاتمان را کمتر کنیم. به نظر ما یکی از راه‌های تقریب این است که در حوزه­های مختلف، بحث‌های سالمی برگزار شود و در هر حوزه با روش و متد خاص خود تحقیق شود. در مباحث کلامی با روش کلامی، در مباحث فقهی با متد فقهی، در مباحث تاریخی با متد تاریخی و ... بحث شود. این­ها را عرض کردم تا روشن شود که هدف ما از بحث درباره خطبه حضرت زهرا سلام‌الله‌علیها دشمنی با کسی نیست؛ بلکه قصد داریم سندی تاریخی را بررسی کنیم که علما و محققان بزرگی روی آن کار کرده و آن را به ثبت رسانده­اند. شاید بیشترین بخش این خطبه در کتاب شرح نهج‌البلاغه ابن‌ابی‌الحدید آمده باشد. ابن‌ابی‌الحدید که یک سنی معتزلی است بسیاری از قسمت‌های حساس این خطبه را با سندی که معتبر می‌داند نقل کرده و گاه در جاهای دیگر از آن استفاده می‌کند. در ذیل همین خطبه مطالبی را از اساتیدش نقل می‌کند که واقعا باید انصاف خودش و اساتیدش را تحسین کرد.
اهمیت بحث و تحقیق درباره این خطبه وقتی برای ما روشن می‌شود که بدانیم متأسفانه بسیاری از ما شیعیان علی‌رغم عشق وافر به حضرت زهرا سلام‌الله‌علیها از اصل این داستان اطلاع درستی نداریم. نمی­دانیم مسأله فدک چه بود، چرا و چگونه مطرح شد، ادعای حضرت زهرا سلام‌الله‌علیها چه بود و چه بحث‌هایی درگرفت. وقتی ما چنین سندی، آن هم از حضرت زهرا سلام‌الله‌علیها داریم، چرا نباید اطلاع درستی از آن داشته باشیم؟! در حالی­که این سند سخنانی است که حضرت در فاصله دو ماه و چند روز بعد از وفات پیغمبر ایراد فرموده­اند که همه حیات اجتماعی ـ سیاسی مستقل ایشان را تشکیل می‌دهد و این سخنان همان چیزی است که برای این ایام بسیار مفید است.

آداب بحث با مخالفان از دیدگاه قرآن

ارائه راه­کار برای تقریب و وحدت آسان است، اما عمل کردن به آن، آداب و روش‌هایی را می‌طلبد. قرآن کریم به ما تعلیم می­دهد که: وقتی می­خواهید با مخالفان‌تان بحث کنید، بحث را با این نکته شروع کنید که: «ما دو نفر با هم در مسأله­ای اختلاف ‌نظر داریم که ممکن است من درست بگویم و شما در اشتباه باشید، یا شما درست بگویید و من به خطا رفته باشم. باید با هم به دنبال دلیل واقعی بگردیم و ببینیم کدام سخن درست است.» قرآن این روش را آموزش داده است؛ آن­جا که می­فرماید: وَإِنَّا أَوْ إِیَّاكُمْ لَعَلَى هُدًى أَوْ فِی ضَلَالٍ مُّبِینٍ؛1 یعنی در این فضا فرض بر این است که معلوم نیست حق با چه کسی است. این روشِ شروع بحث است.
در مرحله بعد باید سعی کنیم مشترکات را مطرح کنیم. باز این یک اصل روان­شناختی است که وقتی می­خواهید با کسی بحث کنید اگر از ابتدا اختلافات را مطرح کنید، بحث به جایی نمی‌رسد. اما اگر اول مشترکات را بگویید و فضا را محبت­آمیز کنید و بعد آرام­آرام مسائلی را که زودتر قابل حل است مطرح کنید، بهتر به نتیجه می­رسید. البته حصول نتیجه هم به توانایی ما در بحث بستگی دارد و هم به آمادگی طرف مقابل. اگر طرفین اهل انصاف باشند و به این شیوه بحث کنند، زمینه پیشرفت بحث فراهم می­شود. قرآن می­فرماید: وَلَا تُجَادِلُوا أَهْلَ الْكِتَابِ إِلَّا بِالَّتِی هِیَ أَحْسَنُ؛2 در زمان بعثت پیغمبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌و‌آله بحث شیعه و سنی مطرح نبود. مشرکین هم خیلی اهل بحث نبودند و دلیلی جز تقلید از گذشتگان نداشتند. اما یهود و نصاری عالمانی اهل قلم و کاغذ بودند که در حجاز مورد احترام بودند. از این­رو بیشترِ بحث‌ها با علمای یهود و نصاری درمی­گرفت. قرآن می‌فرماید: «در بحث با این­ها جدال بی‌فایده‌ای را مطرح نکنید که به جایی نرسد؛ بلکه از جایی شروع کنید که زمینه پیشرفت در بحث را فراهم کند؛ بگویید: ما هر دو خدا را قبول داریم و معتقدیم خدا برای بندگانش معارفی را نازل کرده است. ما همه آنچه را که خداوند بر پیغمبران شما نازل کرده است قبول داریم: لاَ نُفَرِّقُ بَیْنَ أَحَدٍ مِّنْهُمْ.3 ما، هم به تورات و هم به انجیل ایمان داریم. شما نیز همه پیامبران الهی را قبول دارید؛ فقط پیامبر آخر را قبول نکرده‌اید. بیایید با هم صحبت کنیم؛ اگر ایشان هم مثل سایر پیامبران الهی است و از طرف خدا آمده است او را قبول کنید. به آن­ها بگویید: تَعَالَوْاْ إِلَى كَلَمَةٍ سَوَاءٍ بَیْنَنَا وَ بَیْنَكُمْ؛4 ما سخن مشترک داریم؛ بیایید روی این مشترکات تکیه کنید؛ أَلاَّ نَعْبُدَ إِلاَّ اللّهَ وَلاَ نُشْرِكَ بِهِ شَیْئًا وَ لاَ یَتَّخِذَ بَعْضُنَا بَعْضاً أَرْبَابًا مِّن دُونِ اللّهِ؛ اصل را بر این بگذاریم که باید خدای یگانه را پرستید و هر چه او می‌گوید اطاعت کرد نه حرف‌های دیگران را.»
قرآن با این روش زمینه را برای بحث فراهم می‌کند. این­که می­فرماید: وَلاَ یَتَّخِذَ بَعْضُنَا بَعْضاً أَرْبَابًا مِّن دُونِ اللّهِ، این لازمه توحید است، اما آن­ها به این لازمه توجه نداشتند. می‌گفتند: «خدا یگانه است و هر چه او بگوید باید پذیرفت» اما به نوعی شرک مبتلا بودند. قرآن می‌گوید: «بیایید به لوازم این سخن ملتزم شوید.» خداوند به ما یاد می‌دهد که برای بحث کردن با مخالفان نباید ابتدا مسائلی را مطرح کرد که با آن­ها در آن مسائل کمال اختلاف را داریم؛ چراکه با طرح آن­ها به جایی نمی‌رسیم. اگر بخواهیم به نتیجه برسیم، باید از مسائل مورد اتفاق شروع کنیم و بعد ‌آرام­آرام تا جایی که شرایط اقتضا دارد پیش برویم.
حال که باید با یهود و نصاری با این روش بحث کرد، آیا صحیح است که وقتی می­خواهیم با برادران اهل‌سنت بحث کنیم از شدیدترین مسائل اختلافی شروع کنیم؟! در این صورت مسلما یا به نتیجه­ای نمی‌رسیم یا راه خیلی طولانی می‌شود. آسان‌ترین راه این است که مشترکات را مطرح کنیم و بگوییم: «آیا شما اهل‌بیت را دوست دارید؟» من باور نمی‌کنم در بین یک میلیارد‌و‌نیم مسلمان، یک میلیون نفر هم به این سؤال، جواب منفی دهند. بنده حدودا به چهل کشور دنیا سفر کرده­ام و در هر کشوری با اهل‌سنت آن‌جا ارتباط داشته­ام. در این ملاقات­ها به یک نفر هم برخورد نکردم که نسبت به اهل‌بیت بی‌احترامی کند. ما باید از این زمینه استفاده کنیم. بسیاری از اهل‌تسنن شرکت در عزاداری سیدالشهدا را به عنوان ادای اجر رسالت واجب می‌دانند. ما چنین عنصر مشترکی داریم. باید آن را احیا و روی آن تکیه کنیم. در مرحله بعد پیشنهاد دهیم که: «بیایید تواریخ و اسناد را بدون تعصب بررسی کنیم و ببینیم آیا مسلمانان صدر اسلام رفتار درستی با حضرت زهرا سلام­الله­علیها کردند؟» بعد اگر شرایط اقتضاء می­کرد سؤال کنیم که: «نیت‌شان از این رفتار چه بود؟» باید بگوییم: «ممکن است کسی از روی اشتباه رفتار غلطی انجام دهد. ما می‌دانیم که بسیاری از مسلمانان صدر اسلام انسان­هایی سطحی بودند که تازه مسلمان شده بودند. برخی از آن­ها تابع رئیسشان بودند، به طوری که اگر او مسلمان می‌شد همه مسلمان می‌شدند و اگر او مرتد می‌شد همه برمی‌گشتند. از این­رو می­بینیم که در صدر اسلام چه پیشامدهای عجیب و غریبی رخ داد که به فرمایش مقام معظم رهبری ناشی از عدم بصیرت بود.»
اگر ما زمینه‌ای فراهم کنیم که با هم بنشنیم و بحث سالم، منطقی و استدلالی داشته باشیم و به همدیگر هم احترام بگذاریم، قطعا این روش مؤثر خواهد بود، به خصوص در این دوران که زمینه‌های فراوانی برای نزدیک شدن شیعه و سنی در کشورهای مختلف فراهم شده است و بعضی از عالمان شیعه محبوب‌ترین انسان‌ها در نزد بسیاری از اهل‌سنت واقع شده­اند. باید این فرصت­ها را غنیمت بشماریم و از آن­ها استفاده کنیم تا حقایق بیشتر روشن شود، به شرطی که تعصبات کور را کنار بگذاریم و حرف منطقی را با شیوه سالم دنبال کنیم.

وفقنا الله وایاکم ان‌شاءالله


1 . سبأ، 24.

2 . عنکبوت، 46.

3 . بقره، 136.

4 . آل­عمران، 64.