علامه مصباح: بزرگ‌ترین آفت طلبگی، دنیازدگی است

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: مهم‌ترین شرط اثباتی برای بهره‌مندی از نعمت‌های الهی، اخلاص است؛ یعنی باید تمام نیتمان این باشد که خدا از ما چه می‌خواهد و برای ما چه می‌پسندد؛ لذا از ابتدا با امام زمان(عج) عهد ببندیم که در طریق طلبگی ثابت قدم بمانیم و از ایشان هم بخواهیم كه در این جهت ما را یاری كنند. از سوی دیگر از بزرگ‌ترین آفت در این مسیر، كه دنیازدگی است، بپرهیزیم.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آثار حضرت آیت‌الله مصباح یزدی، رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) در دیدار با جمعی از طلاب حوزه علمیه امام خمینی(ره) تهران، ضمن بیان این مطلب که انقلاب اسلامی، نعمتی کم‌نظیر یا بی‌نظیر در طول تاریخ است، اظهار داشت: در دورانی که لذت‌گرائی، جاه طلبی، شهوت‌‌پرستی و حب مقام، دنیا را فرا گرفته بود، در گوشه ای از این دنیا، گروه اندكی از مردم مستضعف و پابرهنه، با عنایت الهی به قدرتی رسیدند که بزرگ‌ترین قدرت‌های دنیا در مقابلشان زانو زدند و احساس کوچکی کردند.

علامه مصباح یزدی با اشاره به این که تداوم این برکات منوط به شکر آن است، گفت: اگر ما باور داشته باشیم که دوام نعمت‌های الهی مشروط به شکر آنهاست، به این نتیجه می‌رسیم که حتی همه عمر ما برای به جا آوردن شکر بخش کوچکی از این نعمت‌ها کفایت نمی‌کند.

استاد اخلاق حوزه علمیه قم افزود: مهم‌ترین نعمت برای ما، نعمت شناخت خداوند است که بدون آن سعادت ابدی را از دست می‌دهیم. نعمت دیگر، معرفت و محبت اولیای الهی است که موجب ایجاد انگیزه ما برای اطاعت خداوند متعال، و در نتیجه، رسیدن به سعادت ابدی است. بر همین اساس بعثت پیامبر اكرم صلوات‌الله علیه نیز از بزرگ‌ترین نعمت‌های الهی برای بشریت است.

وی با اشاره به تأثیر بعثت در سعادت ابدی انسان‌ها اظهار داشت: کمک به این که انسان‌ها بهتر این نعمت را بشناسند  قدر آن را بدانند، نوعی شکرگزاری است و افرادی كه در این زمینه فعالیت می‌كنند، نقش مهمی در رسیدن مردم به سعادت ابدی‌دارند. حوزه‌های علمیه از جمله نهادهایی که سبب می‌شود عده‌ای خودشان این نعمت‌های الهی را بهتر بشناسند، هم‌چنین بتوانند این نعمت را به دیگران هم بشناسانند. به عبارت دیگر، چنین نهادی زمینه به ثمر رسیدن نعمت بعثت پیامبر صلوات‌الله علیه را فراهم می‌کند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم هم‌چنین گفت: کسانی هم که بتوانند در مسیر شناختن و شناساندن نعمت‌های الهی قدم بگذارند و در حوزه علمیه به تحصیل بپردازند، افتخار بزرگی نصیب‌شان شده است.

این استاد اخلاق با اشاره به این که باید شرایط استفاده بهینه از نعمت‌ها را بشناسیم، تا بهترین عملکرد را داشته باشیم، افزود: از سوی دیگر باید آفت‌ها را نیز بشناسیم تا بتوانیم از آنها مصون باشیم. به عبارت دیگر ما به عنوان یك طلبه، باید یاد بگیریم که چگونه از این نعمت بی‌كران الهی بهتر استفاده کنیم و بهره بیشتری ببریم، و بهره بیشتری را هم به دیگران برسانیم؛ ازسوی دیگر آفت‌ها را هم بشناسیم و بدانیم کسانی که به این آفات مبتلا شدند، به چه سرانجامی رسیدند، تا با دوری از این آفات از مبتلا شدن به آنها در امان بمانیم.

آیت‌الله مصباح یزدی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: مهم‌ترین شرط اثباتی برای استفاده از نعمت‌های الهی، اخلاص است؛ یعنی باید تمام نیتمان این باشد که خدا از ما چه می‌خواهد و برای ما چه می‌پسندد؛ لذا از ابتدا با امام زمان(عج) عهد ببندیم که در طریق طلبگی ثابت قدم بمانیم و از ایشان هم بخواهیم كه در این جهت ما را یاری كنند. از سوی دیگر از بزرگ‌ترین آفت در این مسیر، كه دنیازدگی است، بپرهیزیم.

استاد اخلاق حوزه علمیه قم با اشاره به داستان بلعم باعورا در قرآن کریم، اظهار داشت: خداوند در برخی از آیات تعابیری را برای بلعم باعورا به کار برده، که مشابه تعابیری است كه برای انبیاء استفاده می‌شود؛ یعنی او به چنین مقام عظیم و رفیعی رسیده بود. اما همین شخص به دلیل دنیازدگی تا حدی سقوط كرد که خداوند او را به سگ تشبیه می‌كند. قدرناشناسی از یک نعمت عظیم الهی می‌تواند كسی كه قریب به مرتبه نبوت است را به حدی ساقط كند که خدای مهربان او را مانند سگ معرفی کند. این خطر برای همه ما وجود دارد؛ لذا باید مراقب باشیم.

گفتنی است این مراسم 25 فروردین ماه در محل حوزه علمیه امام خمینی (ره) در تهران برگزار شد.

برای دریافت متن و فایل صوتی این جلسه اینجا را کلیک کنید!

آخرین محتوای سایت

شرط حسینی شدن و ضرورت احیای فرهنگ شهادت‌طلبی
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم الْحَمْدُللهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ وَالصَّلاَةُ...
نقش عزاداری‌ها در حفظ و بقای اسلام
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم الْحَمْدُ للهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ وَالصَّلَوةُ وَالسَّلامُ...
مشکات فروزان در تفسیر قرآن
مشکات فروزان در تفسیر قرآن؛ تفسیر سوره حمد و آیات 1-48 سوره بقره رقعی، گالينگور، 436 صفحه،...
«مشکات فروزان در تفسیر قرآن» منتشر شد
«مشکات فروزان در تفسیر قرآن» کتابی است از حضرت آیت‌الله مصباح یزدی رضوان‌الله علیه، که حاصل نگارش...
کار جمعی، یاری خدا و برکت فراوان
بسم الله الرحمن الرحیم خدا را شكر می‌‌‌‌‌‌كنم كه توفيق عنايت فرمود در جمع نورانی‌‌‌‌‌ شما...
ضرورت هم‌فكری و هماهنگی در رفتار برای حل مسائل فرهنگی و اجتماعی
بسم الله الرحمن الرحیم بسيار خوشبختم كه چهره‌‌‌‌‌های نورانی بسياری از عزيزانی را می‌‌‌‌‌بينم كه...
تکلیف سنگین روحانیت و راه عمل به آن
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت برادران و سروران ارجمند خيرمقدم عرض مى‌‌كنم و از اينكه دعوت برادران و...